James O'Rourke Triathlon Fitness

Age Group Results

April 24, 2016


Questions about results: email runsfar@kc.rr.com RaceDay Timing Solutions


Men: Top Finishers 0-19 30-39 40-49 50-59 60-69
Women: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Individual Athletes

Top

Female Overall Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 MICHELLE WALTERS MCCOOK NE 409 34 1 10:25 1:47 1 43:24 1:08 1 25:33 1:22:19
 
Top

Female 19 and under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 40 KAY LYNN TRENKLE KEARNEY NE 413 13 1 8:56 3:13 2 1:14:08 1:17 1 27:51 1:55:28
2 46 MAGGIE TRENKLE KEARNEY NE 414 12 2 9:42 2:59 1 1:11:50 1:34 2 33:30 1:59:37
 
Top

Female 20 to 29

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 22 VICTORIA ARMSTRONG MAYWOOD NE 374 27 2 10:35 2:01 1 54:07 0:27 1 32:42 1:39:55
2 38 SHYLO HARKNESS 420 25 1 10:28 3:56 2 57:28 1:22 2 41:56 1:55:12
 
Top

Female 30 to 39

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 19 TARA HANNA ARTHUR NE 397 36 7 10:06 1:27 1 52:50 1:33 4 31:43 1:37:41
2 27 AUDRA ALLEN SUTHERLAND NE 410 33 10 11:20 2:00 5 1:01:23 0:21 1 28:49 1:43:54
3 30 JENNIFER KRAMER NORTH PLATTE NE 382 31 1 9:31 3:07 3 59:08 0:48 5 32:29 1:45:06
4 33 JENNIFER DAVIS OBERLIN KS 408 36 8 10:39 1:54 2 58:08 0:32 7 36:27 1:47:43
5 34 JENNIFER COX NORTH PLATTE NE 376 36 3 9:37 4:10 7 1:03:21 1:40 3 29:45 1:48:33
6 36 KISHA MORLAND NORTH PLATTE NE 386 34 2 9:36 0:41 4 1:00:21 0:05 8 40:39 1:51:24
7 48 JULIE TEAHON DUNNING NE 387 38 5 9:56 5:08 6 1:01:39 2:08 9 41:32 2:00:26
8 49 AMY STEFKA NORTH PLATTE NE 393 39 9 11:05 5:40 8 1:07:25 1:02 6 35:30 2:00:44
9 52 ALLIE SMITH NORTH PLATTE NE 406 39 4 9:49 2:24 9 1:08:50 0:45 10 44:58 2:06:48
10 54 HEATHER GEORGE HERSHEY NE 384 37 6 9:59 4:35 10 1:22:05 1:08 2 29:42 2:07:30
 
Top

Female 40 to 49

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 13 DIXIE SMELTZER BRADY NE 365 42 2 9:32 2:18 4 53:04 1:13 1 27:51 1:34:01
2 14 RONDA GRAFF MCCOOK NE 373 43 5 11:08 2:07 1 47:20 1:05 4 32:22 1:34:04
3 16 AINSLIE WILSON ARTHUR NE 398 44 1 9:17 1:30 5 53:34 0:37 3 31:48 1:36:49
4 20 KRISTIN HASTINGS GOTHENBURG NE 391 45 7 12:27 1:36 2 48:54 0:23 5 35:45 1:39:07
5 26 BRENDA BROOKS NORTH PLATTE NE 405 49 3 9:35 2:44 3 50:28 0:58 7 39:53 1:43:42
6 29 MALINDA HAYES NORTH PLATTE NE 368 49 4 9:48 2:44 8 1:01:52 0:51 2 29:00 1:44:18
7 41 MICHELE ARCHIBEQUE BURWELL NE 419 42 6 11:43 2:31 7 1:01:26 0:47 8 40:36 1:57:04
8 44 HOLLY MANN BURWELL NE 392 43 8 13:24 4:57 6 59:56 2:26 6 37:47 1:58:32
 
Top

Female 50 to 59

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 21 DEE TUENGE NORTH PLATTE NE 412 57 1 9:59 1:00 3 56:57 0:14 1 31:29 1:39:40
2 31 CATHY POPPE NORTH PLATTE NE 417 53 3 10:14 2:06 2 54:38 1:44 2 38:10 1:46:54
3 32 JOYCE DELGADO NORTH PLATTE NE 370 56 4 10:38 3:07 1 52:41 1:18 3 39:14 1:47:00
4 39 RONDA VEAL NORTH PLATTE NE 415 55 5 10:48 4:19 4 59:24 0:54 4 39:56 1:55:23
5 47 NANCY DECKERT NORTH PLATTE NE 416 59 7 11:36 3:50 5 1:03:11 1:23 5 40:00 2:00:02
6 53 BONI EDWARDS NORTH PLATTE NE 402 58 2 10:06 3:27 7 1:06:44 0:45 6 45:46 2:06:49
7 55 SHARON HAGERT NORTH PLATTE NE 407 51 6 10:51 4:18 6 1:03:37 1:20 7 48:25 2:08:33
 
Top

Female 60 to 69

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 37 CHERYL UHRMACHER THEDFORD NE 372 61 2 10:44 2:03 1 1:03:06 1:36 1 34:59 1:52:30
2 51 BARB CHAMBERLIN NORTH PLATTE NE 396 62 1 10:33 3:38 2 1:08:42 0:52 2 39:01 2:02:48
3 56 DORIS DAVIS NORTH PLATTE NE 371 64 3 11:01 3:14 3 1:14:23 0:55 3 51:21 2:20:56
 
Top

Female 70 and over

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 57 KAREN BECVAR NORTH PLATTE NE 375 74 1 16:01 3:11 1 1:25:29 1:07 1 47:07 2:32:57
 
Top

Male Overall Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 JON GRAFF MCCOOK NE 401 44 1 9:05 0:55 1 39:03 1:03 1 25:28 1:15:34
 
Top

Male 19 and under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 ERIK GRAFF MCCOOK NE 367 14 1 9:09 2:02 1 47:36 1:35 1 21:48 1:22:12
 
Top

Male 30 to 39

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 CHRIS SCHABEN MCCOOK NE 380 39 3 10:25 2:15 2 47:33 0:49 1 24:28 1:25:34
2 8 CASEY ROY NORTH PLATTE NE 399 33 2 10:18 1:38 3 49:20 1:08 3 25:16 1:27:41
3 10 JONATHAN ANTHONY NORTH PLATTE NE 369 34 6 18:40 1:49 1 42:58 1:24 2 25:08 1:30:01
4 15 MATT ALLEN SUTHERLAND NE 404 36 1 8:19 2:39 6 56:29 0:22 4 26:35 1:34:27
5 24 TAD PFEIFER NORTH PLATTE NE 395 39 5 13:38 2:40 5 55:39 0:25 5 28:30 1:40:55
6 28 GREG EVERT OMAHA NE 366 36 4 12:35 2:57 4 53:21 1:48 6 33:24 1:44:07
 
Top

Male 40 to 49

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 11 CHRISTOPHER TAMISIEA OMAHA NE 381 41 3 10:16 2:47 1 48:02 1:12 1 29:06 1:31:25
2 12 GREG STEVENS SIDNEY NE 379 43 4 10:23 1:42 2 48:13 1:05 4 32:12 1:33:38
3 18 JAMES POWELL COLORADO SPRINGS CO 389 47 5 10:30 3:03 3 51:26 1:13 2 31:21 1:37:35
4 43 JOHN TYSDAL OMAHA NE 378 42 1 9:18 4:01 4 1:00:45 1:08 5 42:23 1:57:37
5 45 BILL GOINGS 346 40 2 9:24 3:55 5 1:12:33 0:55 3 31:50 1:58:39
 
Top

Male 50 to 59

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 RON ROSSOTTI 421 55 2 9:26 1:37 2 44:42 0:16 1 22:48 1:18:51
2 7 DANIEL GARRINGER KEARNEY NE 403 54 4 11:41 3:12 3 46:42 1:33 2 24:15 1:27:23
3 9 GAIL KLIMEK OMAHA NE 383 55 3 10:41 2:19 1 42:41 1:21 3 30:39 1:27:44
4 17 DAVID CLOUATRE NORTH PLATTE NE 364 58 5 13:11 1:54 4 48:44 0:52 5 32:35 1:37:19
5 25 BOB VEAL NORTH PLATTE NE 385 57 1 8:32 3:29 5 58:00 1:06 4 31:54 1:43:03
 
Top

Male 60 to 69

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 JEFF TUENGE NORTH PLATTE NE 411 61 3 9:29 2:18 1 45:44 0:51 1 27:02 1:25:26
2 23 DOUGLAS FOSTER NORTH PLATTE NE 377 66 2 8:38 2:41 3 56:03 0:29 2 32:56 1:40:48
3 35 DANNY DELGADO NORTH PLATTE NE 388 64 4 10:32 2:21 2 52:54 2:43 4 40:05 1:48:37
4 42 RICHARD DECKERT NORTH PLATTE NE 418 61 1 8:32 5:31 5 1:07:33 0:33 3 35:02 1:57:12
5 50 CHUCK MULLIKIN OMAHA NE 394 66 5 15:39 3:17 4 58:49 0:49 5 43:31 2:02:07